Unia Europejska od lat próbuje walczyć z dumpingiem. A czym w ogóle jest dumping i dlaczego jest tak szkodliwy? Dumping to sprzedaż produktów za granicę po cenach niższych niż na tamtejszym rynku lub niższym od kosztów ich wytworzenia lub po cenach niższych od cen wytworzenia.
Jeszcze w ubiegłym wieku ta praktyka stała się na tyle popularna, że w Polsce w 1993 roku dumping został uznany za „czyn nieuczciwej konkurencji” (według art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji). Przykładem negatywnego wpływu dumpingu jest import kwasu winowego z Chin, do którego dochodziło we Włoszech i Francji, co zmusiło tamtejszych producentów do obniżki cen o 53%, powodując spadek rentowności o 8%.
Aby ochronić rodzime rynki przed dumpingiem Unia Europejska od lat korzysta z instrumentu ochrony handlu, jakim jest cło antydumpingowe.
Pierwsze cła ochronne odnoszące się do produktów stalowych zostały nałożone w 2016 roku i od tego czasu były już kilkukrotnie przedłużane.
Rozporządzenie wykonawcze UE z 25 października 2019 roku wszczęło dochodzenie dotyczące pochodzących z Chin niektórych stali odpornych na korozję. Ma ono sprawdzić, czy faktycznie na europejski rynek wprowadzano towary stalowe po zaniżonych cenach produktu, ze szkodą dla przemysłu UE. Jeśli dochodzenie potwierdzi, że tak było, cło antydumpingowe na te wyroby może zostać wprowadzone nawet wstecznie od dnia rejestracji.
W związku z tym importerzy stali powinni bacznie śledzić kolejne rozporządzenia Komisji UE w tej sprawie.
AUTOR: ALEKSANDRA WILKOWSKA-HEWELT