Co to transport kolejowy?
Początkowo kolej wykorzystywano do transportu pasażerów, w późniejszym czasie zaczęto wykorzystywać go w celu zwiększenia płynności dostaw. Istotnymi czynnikami stało się także przyspieszenie transportu oraz usprawnienie efektywności wykorzystania potencjału kolei zwiększając ilość transportowanych ładunków. W Omida Sea & Air posiadamy także własną agencję celną, której działania dodatkowo usprawniają wszystkie procesy logistyczne związane z planowaniem i realizowaniem transportu kolejowego poza granice Polski.
Jakie są rodzaje transportu kolejowego?
Ze względu na różnorodność przewożonych ładunków oraz coraz większe zapotrzebowanie transport kolejowy dopasował się do przewożenia różnych towarów. Podstawowy podział transportu kolejowego ze względu na typy ładunków prezentuje się następująco:
Transport pełnowagonowy, inaczej nazywany konwencjonalnym. Tym rodzajem przewozu ładunków można przewieźć niemal każdy rodzaj towarów, jednak najczęściej wykorzystuje się je do transportu ładunków stałych w kontenerach typu ,,open top” i płynnych w cysternach lub flexitankach. Do ładunków przewożonych w transporcie pełnowagonowym należą m.in.: węgiel, stal, rudy miedzi i żelaza, zboże, chemia, paliwa.
Transport kontenerowy - w przypadku transportu kontenerowego ładunki są przewożone na otwartych, zabezpieczonych platformach, na których stawiane są kontenery. Załadunek ma miejsce najczęściej w porcie, a towar transportowany jest do miejsca docelowego. Istotną cechą transportu kontenerowego jest brak konieczności przeładowania towaru, więc coraz częściej transportem multimodalnym przewozi się także towary Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin do Europy.
Transport drobnicowy – tym rodzajem transportu przewozi się drobne paczki, przesyłki i podobne im ładunki, które muszą pokonać drogę między terminalami kolejowymi. Cenę każdego ładunku należy rozpatrywać indywidualnie, a zależy ona od objętości (podanej w m3) i wagi towaru wyrażonej w kg.
Sprawdź nasz film, w którym Wojciech - Rail Freight Manager opowiedział o tym, jak zorganizować transport kolejowy z Chin do Europy - Nowym Jedwabnym Szlakiem:
Jakie są rodzaje torów podczas transportowania ładunków koleją?
Dokonano podziału transportu konwencjonalnego, ze względu na rodzaje torów, po których poruszają się pociągi towarowe.
– kolej wąskotorowa posiadająca rozstaw szyn mniejszy niż 14,35 cm, – kolej normalnotorowa, której rozstaw szyn wynosi 14,35 cm, – kolej szerokotorowa, gdzie szyny są większe niż 14,35 cm, – kolej linowo-terenowa wykorzystująca tradycyjne szyny, dodatkowo wspomagana przez linę ciągnącą, – kolej zębata, w której między szynami umieszczona jest dodatkowa szyna zębata. Dzięki temu zabiegowi pociąg może pokonywać duże spadki oraz wzniesienia terenu.
Jakie są zalety transportu kolejowego?
Zalety transportu kolejowego:
- niższa cena transportu kolejowego od transportu lotniczego
- duża ładowność pociągu uzasadniona dużą ilością wagonów towarowych,
- elastyczność w ilości przewożonego towaru, możliwość przewożenia różnorodności towarów — dopasowanych do odpowiednich typów wagonów.
- ekologia, która przekłada się na niższą emisję CO2
- ograniczenie ryzyka kradzieży ładunku oraz wypadku pociągu.
Istotną informacją w przypadku organizacji transportu jest ustalenie trasy przewozu towaru z uwzględnieniem tras międzynarodowych, ponieważ mogą pojawiać się różnice w szerokości torów, o których pisaliśmy w poprzednim punkcie. Różny rozstaw szyn może wymuszać konieczność przeładunku, co może wydłużyć czas przewozu.
Na co zwrócić uwagę, organizują transport kolejowy z Chin do Europy:
Skontaktuj się z nami: rail@seaandair.pl Odwiedź nasz kanał na YT