GLOBALICORONA – Koronawirus a transport międzynarodowy | Omida Sea And Air S.A.

GLOBALICORONA Koronawirus a transport międzynarodowy

Mija już trzeci miesiąc od zarejestrowania pierwszego przypadku zarażenia coronavirusem w chińskim mieście Wuhan. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, iż przechodzimy twardy reset w globalnym łańcuchu dostaw.

PRZEWIŃ
Sea & Air Blog

GLOBALICORONA – Koronawirus a transport międzynarodowy

Mija już trzeci miesiąc od zarejestrowania pierwszego przypadku zarażenia coronavirusem w chińskim mieście Wuhan. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, iż przechodzimy twardy reset w globalnym łańcuchu dostaw.

Od zakończenia Chińskiego Nowego Roku upłynęły 4 tygodnie. W centrach przemysłowych Państwa Środka zarówno produkcja jak i transport są mocno ograniczone. Fabryki pracują na 20-30% mocy, a większość bieżącego chińskiego eksportu stanowią wcześniej wytworzone produkty – czyli przed 25-tym stycznia 2020.

industry 1582817136-1024x683

O ile „branża shippingowa” przyzwyczajona jest do corocznej luki w łańcuchu dostaw związanej z rozpoczęciem Chińskiego Nowego Roku oraz z towarzyszącą świętowaniu długą przerwą, o tyle skala, z jaką mamy do czynienia w bieżącym roku, jest nieporównywalna do czegokolwiek, z czym przez przynajmniej ostatnich kilkanaście lat przyszło nam się mierzyć.

Chińska gospodarka każdego dnia notuje ogromne straty i zaryzykuję stwierdzenie, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, co kryje się pod pojęciem globalizacji oraz co nastąpi, gdy „fabryka świata” nie ruszy z pełną mocą w trybie extemplo.

Sądzę, że każdy przedsiębiorca zastanawia się ( a jeśli jeszcze tego nie robi, to przynajmniej powinien) jaki wpływ na moją firmę ma lub będzie miało to całe zamieszanie z coronavirusem.

Na to pytanie z pewnością znają odpowiedzi prezesi takich gigantów jak Amazon, czy Apple i zapewne weryfikują swoje plany sprzedażowe. Ale czy na pewno w dół?

Wielu konsumentów chińskich produktów, do których wytworzenia w dużej mierze jest zaangażowany czynnik ludzki, musi liczyć się z ograniczeniem dostępności na półce sklepowej. Co prawda presja chińskiego biznesu na przywrócenie pełnych mocy produkcyjnych jest ogromna, ale ile czasu zajmie chociażby powrót kilkudziesięciu milionów chińskich robotników pracujących w prowincji Guangdong, którzy wyjechali ponad miesiąc temu do swoich rodzin na północ Chin?

Chińskie władze w obawie przed rozprzestrzenianiem się coronavirusa wprowadziły zakazy przemieszczania się wewnątrz kraju.

Część fabryk – zwłaszcza wykorzystujących zautomatyzowaną produkcję – jest w stanie co prawda wytwarzać komponenty, ale poważne ograniczenia w transporcie wewnętrznym uniemożliwiają płynną realizację dostaw do portów morskich lub lotnisk i tym samym eksport jest realizowany w znikomym stopniu. Branża automotive, która jest kluczowa dla gospodarki światowej, zalicza poważną zadyszkę.

Fabryki Nissana w Japonii oraz Hyundaia w Korei Południowej musiały tymczasowo wstrzymywać produkcję z powodu braku podzespołów importowanych z Chin. A im głębiej w las, tym więcej drzew. Bo jaki procent naszych dóbr – przynajmniej w części – nie opiera się na „chińskiej produkcji” ? Nie można również zapominać o fakcie, że Chiny są gigantycznym importerem paliw płynnych i surowców niezbędnych do produkcji przemysłowej, a ich rynek wewnętrzny stanowi istotne źródło utrzymania wielu gospodarek.

industry 1582817159-1024x690

Mobile World Congress – największe tego typu targi na świecie odbywające się co roku w lutym w Barcelonie zostały odwołane. Facebook i IBM odwołali swoje uczestnictwo w corocznej konferencji dotyczącej cyberbezpieczeństwa w San Francisco, która miała się odbyć pod koniec lutego.

Można by wymieniać dalej , ale konkludując, szybkość współczesnej wymiany informacji połączona z obawą ludzi o własne zdrowie, powodują znamienne skutki z szybkością pędzących elektronów. Cała ta pajęczyna wzajemnych powiązań uświadamia mi, w jak mocno zglobalizowanej rzeczywistości funkcjonujemy. Poruszenie tej pajęczyny w jednym miejscu jest odczuwalne na jej drugim końcu, a branża logistyczna stanowi nieodłączny element tej całości.

Destabilizacja w łańcuchu dostaw może być odczuwalna przez wiele miesięcy na różnych płaszczyznach. Pozwolę sobie postawić na koniec pytanie: czy przekornie rzecz ujmując „ incydent z coronavirusem” trwający w środku wojny handlowej między USA i Chinami, zmieni zasadniczo dotychczasowy status quo globalnego łańcucha dostaw?

Przeczytaj również

Jesteśmy obecni na TRAKO 2023 | Omida Sea And Air S.A.
Jesteśmy obecni na TRAKO 2023

TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego.

Jubileusz 10-lecia Omida Sea And Air S.A. | Omida Sea And Air S.A.
Jubileusz 10-lecia Omida Sea And Air S.A.

W samym sercu malowniczych Kaszub świętowaliśmy Jubileusz 10-lecia Omida Sea And Air S.A.

I Memoriał Waldemara Klinka | Omida Sea And Air S.A.
I Memoriał Waldemara Klinka

Pogoda dopisała, a zespół #OmidaTeam pokazał się z jak najlepszej strony na zakończonym już turnieju — I Memoriale Waldemara Klinka.

Uzyskaliśmy certyfikat WSK! | Omida Sea And Air S.A.
Uzyskaliśmy certyfikat WSK!

Uzyskaliśmy certyfikat WSK, który potwierdza wdrożenie przez nas Wewnętrznego Systemu Kontroli.

Powrót do wszystkich artykułów
 • Transport
  • Transport Morski
  • Transport Lotniczy
  • Transport Kolejowy
 • Usługi
 • Firma
 • Klient
 • Blog
 • Kariera
 • Kontakt
  • 🇵🇱 Polski🇬🇧 English🇺🇦 Українська мова
Omida Sea And Air S.A.
Copyright © Omida Sea And Air S.A. 2012 - 2023
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Ochrona Danych