Święto Morza

Święto Morza! Tradycyjnie wypada ono w ostatni pełny weekend czerwca. Podczas tych dni celebrują marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy i inni pracownicy związani z morzem! Pierwszy raz obchody zostały zorganizowane w przedwojennej Gdyni w 1932 roku i do czasów wybuchu II wojny światowej odbyły się osiem razy. Coroczne święto związane było z próbami popularyzacji tematyki morskiej oraz z promocją pozytywnego wizerunku Marynarki Wojennej i przemysłu stoczniowego. W trakcie wojny starano się zachować tradycję na pokładach polskich okrętów. W 1945 roku Święto Morza wznowiono w Gdańsku, później w Kołobrzegu, Świnoujściu, Pucku, Gdyni oraz Ustce.

Inicjatorem tego wspaniałego wydarzenia był urodzony w 1892 roku, mój wuj Andrzej Wachowiak. Wychowany za granicą powrócił do Polski w 1920 roku, rozpoczął pracę dziennikarską w “Prawdzie”, organie Narodowego Stronnictwa Robotniczego. W późniejszych latach stał się radnym Poznania, objął funkcję dyrektora w browarach Hungera a rok przed pierwszymi obchodami Dni Morza, przeprowadził się do Gdyni, gdzie objął stanowisko szefa biura Polsko Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego “Polskarob”. W 1932 roku był inicjatorem i jednym z organizatorów pierwszego Święta Morza. Dzięki temu stał się prezesem Zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej Obwodu Gdyńskiego. W swoich artykułach poruszał zagadnienia gospodarczo – społeczne Gdyni i pobliskich regionów – ukazywały się w “Kurierze Bałtyckim”, “Dzienniku Gdyńskim” i miesięczniku “Morze”.

Współcześnie obchody te są organizowane w niemalże wszystkich miastach portowych, Nasze Miasto Gdynia, wierne tradycji mimo utrudnień związanych z tegoroczną pandemią zorganizowało imprezy i uroczystości na cześć Morza Bałtyckiego! W programie planowane jest między innymi złożenie wieńców “Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”, rodzinne warsztaty malarskie, odsłonięcie tablic w Alei Żeglarstwa Polskiego, IV Żeglarska Parada Świętojańska, koncerty, regaty Bałtyckie, udostępnienie planetarium, turnieje piłki siatkowej, wystawy artystyczne, wykłady, konkursy oraz specjalne menu kulinarne w wybranych restauracjach.

Wszystkich pracowników, miłośników i przyjaciół naszego bałtyckiego morza serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! Pamiętajmy, jak wiele zawdzięczamy swobodnemu dostępowi do morza. To potężna gałąź naszego przemysłu, usług transportowych i turystyki. „Morze, nasze morze…!”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>