Święto Morza | Omida Sea And Air S.A.

Święto Morza

Święto Morza! Tradycyjnie wypada ono w ostatni pełny weekend czerwca. Podczas tych dni celebrują marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy i inni pracownicy związani z morzem!

PRZEWIŃ
Sea & Air Blog

Święto Morza

    Święto Morza! Tradycyjnie wypada ono w ostatni pełny weekend czerwca. Podczas tych dni celebrują marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy i inni pracownicy związani z morzem! Pierwszy raz obchody zostały zorganizowane w przedwojennej Gdyni w 1932 roku i do czasów wybuchu II wojny światowej odbyły się osiem razy. Coroczne święto związane było z próbami popularyzacji tematyki i transportu morskiego oraz z promocją pozytywnego wizerunku Marynarki Wojennej i przemysłu stoczniowego. W trakcie wojny starano się zachować tradycję na pokładach polskich okrętów. W 1945 roku Święto Morza wznowiono w Gdańsku, później w Kołobrzegu, Świnoujściu, Pucku, Gdyni oraz Ustce.

    Inicjatorem tego wspaniałego wydarzenia był urodzony w 1892 roku, mój wuj Andrzej Wachowiak. Wychowany za granicą powrócił do Polski w 1920 roku, rozpoczął pracę dziennikarską w “Prawdzie”, organie Narodowego Stronnictwa Robotniczego. W późniejszych latach stał się radnym Poznania, objął funkcję dyrektora w browarach Hungera a rok przed pierwszymi obchodami Dni Morza, przeprowadził się do Gdyni, gdzie objął stanowisko szefa biura Polsko Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego “Polskarob”. W 1932 roku był inicjatorem i jednym z organizatorów pierwszego Święta Morza. Dzięki temu stał się prezesem Zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej Obwodu Gdyńskiego. W swoich artykułach poruszał zagadnienia gospodarczo – społeczne Gdyni i pobliskich regionów – ukazywały się w “Kurierze Bałtyckim”, “Dzienniku Gdyńskim” i miesięczniku “Morze”.

    Współcześnie obchody te są organizowane w niemalże wszystkich miastach portowych, Nasze Miasto Gdynia, wierne tradycji mimo utrudnień związanych z tegoroczną pandemią zorganizowało imprezy i uroczystości na cześć Morza Bałtyckiego! W programie planowane jest między innymi złożenie wieńców “Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”, rodzinne warsztaty malarskie, odsłonięcie tablic w Alei Żeglarstwa Polskiego, IV Żeglarska Parada Świętojańska, koncerty, regaty Bałtyckie, udostępnienie planetarium, turnieje piłki siatkowej, wystawy artystyczne, wykłady, konkursy oraz specjalne menu kulinarne w wybranych restauracjach.

    Wszystkich pracowników, miłośników i przyjaciół naszego bałtyckiego morza serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! Pamiętajmy, jak wiele zawdzięczamy swobodnemu dostępowi do morza. To potężna gałąź naszego przemysłu, usług transportowych i turystyki. „Morze, nasze morze…!”

    Przeczytaj również

    Terminal One Run 2025 – z logistyką na pełnym biegu! 🏁 | Omida Sea And Air S.A.
    Terminal One Run 2025 – z logistyką na pełnym biegu! 🏁

    Reprezentanci Omida Sea And Air wzięli udział w biegu przez terminal kontenerowy Portu Gdynia! Zobacz, jak logistyka łączy się ze sportem.

    Targi logistyczne w Kijowie: relacje, realia i refleksje z Ukrainy | Omida Sea And Air S.A.
    Targi logistyczne w Kijowie: relacje, realia i refleksje z Ukrainy

    17-godzinna podróż z Polski do Kijowa, realne rozmowy z ukraińskimi operatorami, optymalizacja w warunkach wojennych i historia z życia spedytora. Poznaj potrzeby ukraińskiego rynku TSL.

    Kiedy warto wybrać transport morski i jakie są jego zalety? | Omida Sea And Air S.A.
    Kiedy warto wybrać transport morski i jakie są jego zalety?

    Dowiedz się dlaczego warto wybrać transport morski.

    Kiedy warto wybrać transport kolejowy i jakie są zalety transportu kolejowego?  | Omida Sea And Air S.A.
    Kiedy warto wybrać transport kolejowy i jakie są zalety transportu kolejowego?

    Dowiedz się, dlaczego warto wybrać transport kolejowy

    Powrót do wszystkich artykułów