Transport Cargo - definicja, zastosowanie, terminal cargo | Omida Sea And Air S.A.

Transport Cargo - definicja, zastosowanie, terminal cargo

Transport cargo, również nazywany transportem towarowym, jest kluczowym elementem globalnej sieci handlowej.

PRZEWIŃ
Sea & Air Blog

Dowiedz się więcej na temat transportu cargo!

Transport cargo, również nazywany transportem towarowym, jest kluczowym elementem globalnej sieci handlowej. Definiując jego istotę i działanie, pozwalamy sobie na lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje światowy handel. Jednak co dokładnie oznacza termin "cargo"? Z jakiego języka pochodzi to słowo?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co oznacza pojęcie cargo i jaka jest jego etymologia,
 • Jakie są rodzaje i zastosowania transportu cargo,
 • Czym jest terminal cargo i w jakich rodzajach transportu znajduje zastosowanie.

Zachęcamy do przeczytania artykułu, aby dowiedzieć się tych i innych informacji na temat terminu cargo.

Transport Cargo: Co to dokładnie oznacza? Definicja

Etymologia słowa "cargo" w języku angielskim jest związana z hiszpańskim słowem "carga", które oznacza "ładunek" lub "łup". Słowo to jest powszechnie używane w języku angielskim od czasów XVI wieku w kontekście transportu i handlu. To określenie jest stosowane najczęściej w imporcie, handlu i transporcie międzynarodowym. W dzisiejszych czasach także w Polsce słowo “cargo” oznacza ładunek i odnosi się do towarów, które są przewożone, zazwyczaj w celu sprzedaży. Transport cargo może odbywać się różnymi środkami transportu, w tym drogą morską, powietrzną, drogową czy kolejową.

Czym dokładnie jest ładunek? Definicja ładunku.

Ładunek obejmuje wszelkie materialne dobra, które są przemieszczane w ramach odpłatnego transportu w łańcuchu dostaw. Termin "ładunek" odnosi się do towarów od momentu nadania przez nadawcę do chwili odebrania przez odbiorcę. Aby zapewnić właściwe przewożenie ładunku, konieczne jest odpowiednie zaklasyfikowanie go na podstawie jego cech fizycznych, chemicznych, fizykochemicznych lub biologicznych. To pozwala na zastosowanie odpowiedniej technologii przewozu, odpowiednich opakowań, zabezpieczeń oraz właściwego ułożenia w środkach transportowych. Ochrona jakości i ilości przewożonego ładunku jest jednym z kluczowych zadań transportu. Dlatego należy odpowiednio dobrać środki transportu oraz skrupulatnie zorganizować cały proces, aby zagwarantować dostarczenie ładunku odbiorcy w dobrym stanie, bez uszkodzeń. Powszechnie stosowanymi metodami przewozu są skrzynie, nadwozia wymienne oraz kontenery, które są umieszczane na pojazdach w celu bezpiecznego przemieszczania ładunku.

Ważne jest, aby podczas transportu cargo zachować ostrożność i przestrzegać wszelkich norm, przepisów i procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo, integralność i terminowość dostarczenia ładunku. Organizacja transportu cargo odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw, zapewniając sprawną i niezawodną wymianę towarów między producentami, dostawcami i odbiorcami.

Transport Cargo: Rodzaje i Zastosowania

Różne typy cargo wymagają różnych środków transportu. Wybór odpowiedniego środka transportu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju towaru, odległości, kosztów i wymagań czasowych. Poniżej omówiliśmy najczęściej używane metody transportu cargo.

 • Transport Morski: Jest to najpopularniejsza forma transportu cargo na świecie, odpowiedzialna za przewóz około 80% wolumenu ładunków oraz 70% wartości międzynarodowego handlu towarowego - tak wynika z raportu stworzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Statki cargo są przystosowane do transportu różnego rodzaju ładunków. Największym obecnie statkiem cargo jest superkontenerowiec Ever Alot, który posiada ładowność 24,004 TEU oraz powierzchnię ładunkową 24,000 m2. Poniższy rysunek przedstawia szczegółowy opis największego kontenerowca na świecie.

Transport Cargo - Omida Sea And Air

Źródło fot.: Marine Insight

W zależności od rodzaju ładunku mogą to być statki kontenerowe, tankowce, masowce, Ro-Ro, statki chłodnicze i inne. Wykres 1 przedstawia prognozę na dalszą część roku 2023 oraz rok 2024 pod względem zwiększenia liczby floty i kontenerowców. Odpowiada to wzrostowi zainteresowania transportu ładunków drogą morską.

Kontenerowce - Omida Sea And Air

Źródło wykresu: Refinitiv Eikon, Dział Analiz Allianz.

 • Transport Lotniczy: Transport powietrzny jest najszybszym środkiem przewozu cargo, idealnym dla ładunków o niskiej objętości i dużej wartości, jak elektronika, dokumenty, produkty farmaceutyczne. Choć jest to droższa metoda transportu, czasami jej szybkość i niezawodność są kluczowe.
 • Transport Drogowy: Jeden z najbardziej elastycznych form transportu, transport drogowy jest niezbędny dla przewozu ładunków na krótsze dystanse, a także dla dostaw "od drzwi do drzwi". Ciężarówki mogą przewozić różne rodzaje cargo, od jedzenia po meble.
 • Transport Kolejowy: Idealny dla przewozu dużych ilości towarów na długie dystanse, transport kolejowy jest wydajny pod względem energii i może przewozić różne typy cargo, od surowców po gotowe produkty.

Co to jest terminal cargo?

Terminal cargo to infrastruktura i miejsce, w którym odbywa się przeładunek, składowanie, sortowanie i dystrybucja towarów w ramach łańcucha dostaw transportu morskiego lub lotniczego. Stanowi kluczowe ogniwo w procesie transportu towarów, umożliwiając skuteczną obsługę i koordynację operacji logistycznych. Najczęściej jest to wydzielona część portu morskiego lub lotniczego. Terminal cargo może obejmować różne elementy, takie jak nabrzeża, magazyny, place składowe, urządzenia przeładunkowe i systemy zarządzania logistycznego, które zapewniają efektywne i bezpieczne przepływy towarów. Port w Gdyni posiada rozbudowaną infrastrukturę, umożliwiającą obsługę różnorodnych rodzajów towarów i jednostek pływających. W skład infrastruktury portowej wchodzą m.in. nabrzeża, mola, terminale, baseny portowe, magazyny i doki. Opis techniczny portu:

 • falochron zewnętrzny o długości 2,5 km,
 • wejście do portu o szerokości 150 m i głębokości 14,0 m,
 • 2 tory wodne,
 • całkowita powierzchnia portu – 2 996,3 ha, w tym powierzchnia lądowa – 903,1 ha,
 • łączna długość nabrzeży eksploatacyjnych o powierzchni 11,2 km,
 • maksymalne dopuszczalne zanurzenie przy nabrzeżach – 13,0 m
 • port niezamarzający, w porcie nie występują pływy

Poniższy rysunek prezentuje szczegółowy opis terminali w porcie Gdynia.

Port Gdynia - Omida Sea And Air

Źródło fot.: Port Gdynia - Terminale intermodalne Portu Gdynia i ich funkcjonowanie; opr. Mariusz Karbowski

Port dysponuje dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi, co umożliwia sprawną wymianę towarową z wewnętrznym rynkiem Polski oraz z innymi krajami europejskimi. Dzięki bezpośrednim połączeniom z bocznicą kolejową transport w relacji statek - kolej odbywa się wyjątkowo sprawnie. Poniżej prezentujemy nagranie, które przedstawia Bałtycki Terminal Kontenerowy w porcie Gdynia.

Cargo - Podsumowanie

Termin "cargo" jest kluczowym pojęciem w globalnym handlu i transporcie. Odnosi się on do materialnych dóbr, które są przemieszczane odpłatnie za pośrednictwem różnych środków transportu w ramach łańcucha dostaw. Transport cargo obejmuje różnorodne rodzaje towarów, takie jak ropa naftowa, ładunki kontenerowe, masowce czy ładunki chłodnicze, zależnie od specyfikacji i wymagań klienta.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej i niezawodnej obsługi transportu cargo, Omida Sea And Air jest odpowiednim wyborem. Oferujemy usługi transportowe drogą morską, lotniczą, kolejową. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić swoje potrzeby logistyczne i zacząć korzystać z naszego zaawansowanego rozwiązania transportowego dla Twojego cargo.

Przeczytaj również

Fracht – definicja. Co to jest fracht? | Omida Sea And Air S.A.
Fracht – definicja. Co to jest fracht?

Fracht to kluczowy element przemysłu transportowego, obejmujący zarówno przewożony towar, jak i opłatę za jego transport.

Historia transportu morskiego | Omida Sea And Air S.A.
Historia transportu morskiego

Historia transportu morskiego sięga wstecz kilka tysięcy lat. Od początku swojego istnienia transport morski odgrywał kluczową rolę w rozwoju cywilizacji i handlu międzynarodowego.

Transport kontenerów — czym jest? Charakterystyka. | Omida Sea And Air S.A.
Transport kontenerów — czym jest? Charakterystyka.

Transport kontenerowy jest kluczowym elementem globalnej logistyki. W erze globalizacji przemieszczanie towarów na znaczne odległości jest nieodłącznym elementem handlu międzynarodowego.

Organizacja Transportu Morskiego - Odblokowanie potencjału żeglugi morskiej | Omida Sea And Air S.A.
Organizacja Transportu Morskiego - Odblokowanie potencjału żeglugi morskiej

Efektywna organizacja transportu morskiego jest kluczowym elementem skutecznej logistyki w handlu międzynarodowym.

Powrót do wszystkich artykułów
 • Transport
  • Transport Morski
  • Transport Lotniczy
  • Transport Kolejowy
 • Usługi
 • Firma
 • Klient
 • Blog
 • Kariera
 • Kontakt
  • 🇵🇱 Polski🇬🇧 English🇺🇦 Українська мова
Omida Sea And Air S.A.
Copyright © Omida Sea And Air S.A. 2012 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Ochrona Danych